Editace stránky Nápověda:Praktické rady a doporučení

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__


Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce). Pro vaši práci doporučujeme '''používat pouze Visuální editor,''' jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.
Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce. Pro vaši práci doporučujeme '''používat pouze Visuální editor,''' jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.


==Obsah a formátování stránky==
==Obsah a formátování stránky==
Řádek 12: Řádek 12:


==Obrázky==
==Obrázky==
Pomocí nástroje ''Vložit > Média'' lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.
Pomocí nástroje "Média" v nabídce "Vložit" lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.


Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Vizuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.
Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Visuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.


Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.
Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.
==Kategorie==
Je vhodné zařadit heslo do příslušné kategorie. Seznam kategorií najdete na ve [http://www.enviwiki.cz/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD%3AAllpages&from=&namespace=14 speciálních stránkách Enviwiki],
Zařazení do kategorie se udělá tak, že kdekoliv v článku se uvede ]]Kategorie:jméno kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí); 
<nowiki>**</nowiki>hned vedle pak ]]Kategorie:jméno další kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí).
Svůj článek můžete zařadit i do více kategorií.


==Citace==
==Citace==
Citace vkládáte pomocí nástroje ''Citace'' z nabídky. S ohledem na to, že používáme nástroj na automatickou tvorbu citací na Wikipedii, který se nám zatím nepovedlo zavést na Enviwiki, stačí, když si pro vložení citaci vyberete z nabídky ''Citace > Základní'' a vložíte prostý text či odkaz na zdroj.
Pokud používáte v textu odkaz na zdroj, disponuje Enviwiki speciálním prostředkem na jejich citování (prohlédněte si v editačním režimu):
 
V místě, kde má být citace uvedete následující <ref>vlastní text na který chcete odkazovat</ref>
 
Za nadpisem Zdroje poté vložte <nowiki><references/></nowiki>
 
Pokud chcete odkazovat vícekrát na stejný zdroj, je třeba konstatovat, že to již nepatří k zcela triviálním funkcím Enviwiki, dokonce ve standardní instalaci to není a musí se to přidávat jako doplněk, ale v Enviwiki to funguje.
 
*Jak tedy postupovat: při prvním použití odkazu použijete (prohlédněte si v editačním režimu): 
**<nowiki><ref name="jmeno"> text odkazu</ref></nowiki> (tedy může být v uvozovkách jakýkoli název (nikde se neobjevuje))
 
*A v dalších případech použijete jen (prohlédněte si v editačním režimu): 
**<nowiki><ref name="jmeno" /></nowiki> (tedy ten stejný název)


Pokud používáte vícekráte stejnou citaci, použijte z nabídky ''Citace > Použít existující''
Pokud to není zcela srozumitelné, nejlépe se učit příklady - podívat se na stránku:


Na příslušném místě na konci článku je potřeba vložit Seznam referencí pomocí nabídky ''Vložit > Více > Seznam referencí''
*Pozitivní externí efekty dopravy (http://www.enviwiki.cz/wiki/Pozitivn%C3%AD_extern%C3%AD_efekty_dopravy ) - v editačním režimu si prohlédnout praktický příklad citace [6]
<references />
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)