Nápověda:Delší odborný text: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka: __NOTOC__ Postup při psaní odborného textu == Krok 1 - Čtení pro psaní == Ve všech oblastech vašeho zájmu, musíte rozumět kontextu svého tématu. V oblasti …)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 2: Řádek 2:
Postup při psaní odborného textu
Postup při psaní odborného textu
== Krok 1 - Čtení pro psaní ==  
== Krok 1 - Čtení pro psaní ==  
  Ve všech oblastech vašeho zájmu, musíte rozumět kontextu svého tématu.  
  V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte.  
V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.
V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.


Pro lepší pochopení své četby si projděte náš '''[[manuál pro čtení]]'''  
Pro lepší pochopení své četby si projděte náš '''[[Nápověda:Manuál pro čtení|manuál pro čtení]]'''  
* můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky  
* můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky  
* pak můžete napsat'' 'krátký souhrn''' celého textu.
* pak můžete si napsat i '''krátký souhrn''' celého textu.


== Krok 2 - Předběžné psaní ==  
== Krok 2 - Předběžné psaní ==  
  Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.  
  Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti.  


Použijte '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky ného psaní]]''' pokud si nejste jisti, jak začít s brainstormingem.  
Použijte '''[[Nápověda:Techniky předběžného psaní|techniky předběžného psaní]]''' pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.  


== Krok 3 - Práce se zdroji ==  
== Krok 3 - Práce se zdroji ==  
  V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci napsali na vaše téma.  
  V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci o vašem tématu již napsali.  


* Měli byste začít s'''[[Nápověda:Literární rešerše|rešerší literatury]]'''.  
* Měli byste začít s '''[[Nápověda:Literární rešerše|rešerší literatury]]'''.  
* Napište si '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]''' jednotlivých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet své vlastní představy - ty vám pak pomohou s vlastním textem!  
* Napište si '''[[Nápověda:Anotace|anotace]]''' svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!  
* Můžete použít své poznámky v úvodu vašeho textu.  
* Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.  


== Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného tématu" ==  
== Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému" ==  
Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...). Vaše téma můje pojmově, metodicky atd. součástí těchto oborů.  
Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...).
 
Pojmy, metodika atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.  


=== "Výzkumná otázka" ===  
=== "Výzkumná otázka" ===  
  Formulujte svou '''[["výzkumnou" otázku]]''' ve sféře vašeho zájmu.  
  Formulujte svou '''[[Nápověda:„Výzkumná“ otázka|"výzkumnou" otázku]]''' v rámci tématu, o které se zajímáte.  


Navrhněte název článku, popište stručně problém, který se chystáte zkoumat.
Pro svůj problém, který se chystáte zkoumat, navrhněte název a stručně jej popište.
* Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumn´ým tématem" a pokračujte v práci na Vašem článku přímo tam.  
* Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.  
* Dodržujte '''[[Nápověda:Jak psát odborný text|pravidla pro psaní ]]'''.  
* Dodržujte '''[[Nápověda:Jak psát odborný text|pravidla pro psaní ]]'''.  


=== Teze ===  
=== Hypotéza ===  
   "Teze lze obvykle vyjádřit jednou větou********, že jedna věta v novinách, že tvrdí, ovládací prvky a struktury celé argumentace." ([~ http://www.dartmouth.edu/ psaní / materiály / student / ac_paper / develop.shtml Dartmouth Psaní Program]).  
   "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." <ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. ''Dartmouth Writing Program'' [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml</ref>.  
Jaký je vztah mezi výzkumem otázek a prohlášení o práci? Váš výzkum otázka musí být "odpověděl" - výkaz práce je "odpověď". Příčin může být několik možných odpovědí na Vaši otázku, ale musíte zvolit jedno pro zaměření své eseje. Vaše práce se prohlášení bude něco, co vaši potřebu pokusit se "ukázat" ve své eseji. Během minulých týdnech jste byli s využitím své vlastní názory, a minulý týden si prozkoumal vaší oblasti zájmu v literatuře. Někteří z vás se již začaly definovat vaše názory a dělali je jasné, ve své wiki stránce, a tento týden tento proces musí být dokončen do každý. Vaše otázky výzkumu a výkaz práce budou muset být výslovně stanovena v úvodu svého eseje. Nakonec bude vaše otázky a výzkumné práce výkaz slouží k definování své eseji titul, ale to nemusí být provedena až později. Během tohoto týdne identifikovat vaši otázku a "odpověď" (výkaz práce) a napište na tyto wiki stránku. Můžete si přečíst více o tom, jak postupovat v následující části tohoto úkolu úvodní části.  
Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato potenciální "odpověď". Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum. Vaše hypotéza je to, co se pokoušíte svým textem "prokázat". Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen. Vaše výzkumná otázka a hypotéza by měly být vysloveny v úvodu textu. Nakonec budou sloužit k definování nadpisu, ale to může být provedeno až později.


== Krok 5 - Navrhování esej ==  
== Krok 5 - První verze textu ==  
  Při psaní text u této VCSE Wiki, podívejte se na požadované'''[[ Nápověda: Struktura stránky | Struktura stránky ]]''' - pomůže vám vaše vlastní psaní struktury produktu.  
  Při psaní textu se podívejte se na požadovanou '''[[ Nápověda:Struktura stránky|strukturu stránky]]''' - pomůže vám strukturovat váš vlastní text.  
* Můžete začít s úpravami svého'' 'úvod'''. Bude pravděpodobně změní poté, co vyvinuli celý článek, ale bylo by pro vás užitečné popsat váš problém a definovat základní pojmy v této fázi. Použijte [http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní / materiály / student / ac_paper / write.shtml # intra popis dobrý úvod] v on-line materiálů [http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní / index.html Psaní v programu Dartmouth].  
* Můžete začít psát svůj '''úvod'''. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte [http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml#intros popis dobrého úvodu] v on-line materiálech Univerzity Dartmouth<ref>Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html</ref>. .  
* Návrh'' ' "mapy" esej'''. Mohlo by to být přehled o svém budoucím článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlit východisko svých myšlenek, a kde se vaše myšlenky budou zřejmě konec.  
* Navrhněte '''"mapu" svého textu'''. Mohla by to být osnova vašeho budoucího článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlete východisko svých úvah, a jejich možné vyústění.  


Každý, kdo pracuje v jiném pořadí: můžete začít pracovat na krátké anotace body v plánované "tělo" vašeho textu, a poté napsat svůj úvod a závěr pár slov. To je jen na vás - můžete dokonce změnit toto "pracovní plán" v dalších etapách.  
Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.  


Podpora tohoto úkolu můžete najít v následujících tabulkách, které vám pomohou strukturu vaší práce v http://jalt.org/pansig/2005/HTML/Hayashi.htm
== Krok 6 - Rozvíjení textu==
Soustřeďte se na obsah, a vytvořte vhodnou '''[http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/write.shtml strukturu & organizaci]''' částí textu]


* Neupraveném vzorku Student Essay Mapa
V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:
* Peer Úpravy na úvod
* Je logický?
* Vývoj Vzory pro akademické eseje
* Podporují argumenty moje závěry?
* Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.


== Krok 6 - Rozvoj svůj článek ==
Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.  
Soustřeďte se na obsah, a'' '[http://www.dartmouth.edu/ ~ psaní / materiály / student / ac_paper / write.shtml zvážit strukturu & organizace]''' z text]]


V pracovní obrys textu zeptat na to:
  A nakonec se podívejte ještě jednou na váš '''úvod''', a formulujte '''závěr'''.  
* Je to logické?
  Napište '''anotaci''' nebo '''abstrakt''', podívejte se znovu na '''název''' (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?)  
* to podporuje moje práce?
  Zlepšete '''seznam literatury a odkazů'''.  
* je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.
 
Pak napsat body a poskytnout důkazy o nápady (vyjádřeno jako téma věty), které obsahují. Budete muset revidovat text pro soudržnost hned po první návrh je připraven - jinak by nemělo smysl.
 
  A nakonec, podívejte se ještě jednou na vaše'' 'úvod''', a formulovat'' 'závěr'''.  
  Write'' 'anotace''' a'' 'abstraktní''', podívejte se na'' 'Název''' (to ještě vyjádřit jádro vašeho článku?)  
  Zlepšit'' 'seznam referencí'''.
 
Nezapomeňte se podepsat Váš text na konci! Můžete také použít materiály [[http://www.writing.ku.edu/students/docs/research.pdf|University Kansas psaní Center]] - především sekci o Drafting.  


Nezapomeňte podepsat svůj text!
== Krok 7 - Revize textu ==  
== Krok 7 - Revize textu ==  
  Viz'''[[ revize textu ]]''': aktualizovat svůj text podle kritéria kvality.  
  Viz '''[[Nápověda:Revize textu|revize textu]]''': zlepšete svůj text podle kritérií kvality.  
  Můžete začít s'''[[ ]]'''! analýzu textu
  Můžete začít '''[[Nápověda:Analýza textu|analýzou textu]]'''!  


=== Peer review ===  
=== Peer review ===  
  '''[[ Peer review ]]''' proces je základem pro vzájemné hodnocení.  
  '''[[Nápověda:Peer review|Peer review ]]''' proces je základem pro vzájemné hodnocení.  
 
== Reference ==
Referenční seznam zdroju - jde'' '[pravidla http://en.wikipedia.org/wiki/Citation citace]'''


=== Externí odkazy ===  
== Odkazy ==  
  Webové stránky, kde by mohla být další informace k tomuto tématu našel.
  Odkazy čleňte dle [[Nápověda:Struktura stránky|požadované struktury]]
  prosím citát je správně používat [http://owl.english.purdue.edu/owl/resource/560/01/ APA format]  
  Při vytváření [[Nápověda:Seznam použité literatury|seznamu zdrojů a literatury]] respektujte '''[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|citační pravidla]'''


Jste-li citovat zdroj z Wikipedie http://en.wikipedia.org/, stačí kliknout na odkaz Cite na tuto stránku z nástrojů na levé straně každé stránky.  
Jestliže citujete stránky z Wikipedie, stačí kliknout na odkaz Citovat tuto stránku (nástroje na levé straně každé stránky).


Citace používat styl, který je konvenční pro vás - jsme zvolili styl APA, jak je to nejčastější.
=== Reference ===
<references>

Verze z 22. 2. 2010, 21:31

Postup při psaní odborného textu

Krok 1 - Čtení pro psaní

V kterémkoli oboru musíte rozumět širšímu kontextu problému, o který se zajímáte. 

V oblasti životního prostředí čtěte texty, které poskytují různé disciplinární pohledy na jeden problém. Při četbě se soustřeďte na základní pojmy a principy v rámci různých disciplin.

Pro lepší pochopení své četby si projděte náš manuál pro čtení

  • můžete analyzovat čtený text - napsat shrnutí každého bodu na okraji stránky
  • pak můžete si napsat i krátký souhrn celého textu.

Krok 2 - Předběžné psaní

Nahoďte si své vlastní představy o celém širokém tématu a pokuste se identifikovat užší okruh vlastního zájmu v této oblasti. 

Použijte techniky předběžného psaní pokud si nejste jisti, jak s tímto brainstormingem začít.

Krok 3 - Práce se zdroji

V této fázi je třeba shrnout a vyhodnotit, co jiní odborníci o vašem tématu již napsali. 
  • Měli byste začít s rešerší literatury.
  • Napište si anotace svých zdrojů dříve, než začnete rozvíjet vlastní představy - tyto anotace vám pak pomohou s psaním!
  • Tyto své poznámky můžete použít v úvodu, nebo s nimi pracovat v analytické části textu.

Krok 4 - Výběr vašeho "výzkumného problému"

Téma, o kterém budete psát, patří určitému konkrétnímu oboru či diskursu (ekonomie, sociologie, ...).

Pojmy, metodika atd., které používáte, musí být součástí těchto oborů.

"Výzkumná otázka"

Formulujte svou "výzkumnou" otázku v rámci tématu, o které se zajímáte. 

Pro svůj problém, který se chystáte zkoumat, navrhněte název a stručně jej popište.

  • Založte si vlastní stránku s "vaším výzkumným tématem" a pokračujte v práci na vašem článku přímo tam.
  • Dodržujte pravidla pro psaní .

Hypotéza

 "Hypotézu lze obvykle vyjádřit jednou větou, - tato jedna věta ovládá a strukturuje celou argumentaci, a potvrzuje se jí." [1]. 

Jaký je vztah mezi výzkumnou otázkou a hypotézou? Vaše výzkumná otázka musí být "zodpovězena" - a hypotéza je právě tato potenciální "odpověď". Může existovat několik možných odpovědí na Vaši otázku, z nich ale musíte zvolit jednu, která zaměří váš výzkum. Vaše hypotéza je to, co se pokoušíte svým textem "prokázat". Během minulých etap práce jste stavěli na svých vlastních názorech, a posléze prováděli rešerši literatury. Někteří z vás již začali vymezovat svůj výzkumný problém, a nyní tento proces musí být dokončen. Vaše výzkumná otázka a hypotéza by měly být vysloveny v úvodu textu. Nakonec budou sloužit k definování nadpisu, ale to může být provedeno až později.

Krok 5 - První verze textu

Při psaní textu se podívejte se na požadovanou strukturu stránky - pomůže vám strukturovat váš vlastní text. 
  • Můžete začít psát svůj úvod. Ten se pravděpodobně změní poté, co vytvoříte celý článek, ale bude pro vás užitečné v této fázi popsat problém a definovat základní pojmy. Použijte popis dobrého úvodu v on-line materiálech Univerzity Dartmouth[2]. .
  • Navrhněte "mapu" svého textu. Mohla by to být osnova vašeho budoucího článku, nebo jednoduchý popis vaší myšlenky - jasně vysvětlete východisko svých úvah, a jejich možné vyústění.

Každý pracuje jinak: můžete začít krátkými anotacemi odstavců v plánovaném "těle" vašeho textu, a poté napsat úvod a pár slov na závěr. To je jen na vás - můžete dokonce měnit tento "pracovní plán" v dalších etapách.

Krok 6 - Rozvíjení textu

Soustřeďte se na obsah, a vytvořte vhodnou strukturu & organizaci částí textu] 

V pracovním návrhu textu se ptejte na následující otázky:

  • Je logický?
  • Podporují argumenty moje závěry?
  • Je strukturován s ohledem na použité argumenty? atd.

Pak napište jednotlivé odstavce a poskytněte důkazy pro myšlenky, které obsahují. Budete muset zkontrolovat, zda se udržela vnitřní souvislost textu, hned po dokončení prvního návrhu - jinak by nemusel dávat celkový smysl.

A nakonec se podívejte ještě jednou na váš úvod, a formulujte závěr. 
Napište anotaci nebo abstrakt, podívejte se znovu na název (ještě vyjadřuje jádro vašeho článku?) 
Zlepšete seznam literatury a odkazů. 

Nezapomeňte podepsat svůj text!

Krok 7 - Revize textu

Viz revize textu: zlepšete svůj text podle kritérií kvality. 
Můžete začít analýzou textu! 

Peer review

Peer review  proces je základem pro vzájemné hodnocení. 

Odkazy

Odkazy čleňte dle požadované struktury
Při vytváření seznamu zdrojů a literatury respektujte [Nápověda:Citace a bibliografické údaje|citační pravidla] 

Jestliže citujete stránky z Wikipedie, stačí kliknout na odkaz Citovat tuto stránku (nástroje na levé straně každé stránky).

Reference

<references>

  1. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. Dartmouth Writing Program [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/develop.shtml
  2. Institute for Writing and Rhetoric, Dartmouth College. [online] [2010-02-22] Available from: http://www.dartmouth.edu/~writing/index.html