Komunikace pro cyklisty

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Česká republika se snaží zajistit kvalitní dopravu. Jedná se zejména o nastavení proporcí mezi jednotlivými druhy dopravy, které jsou základem udržitelného rozvoje. Cyklistická doprava nemá tolik negativních účinků, jako doprava automobilová,měla by být proto rovnocenná součást dopravního systému.


Základní pojmy:[editovat | editovat zdroj]

a) Komunikace pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část, na které není zakázán provoz cyklistů

b) Cyklistická trasa – pozemní komunikace pro cyklisty upravená (dopravním značením nebo stavebně) pro provoz cyklistů

c) Pruh pro cyklisty – část pozemní komunikace určená pro jeden jízdní proud cyklistů

d) Pás pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část složená z jízdních pruhů pro cyklisty

e) Společný pás pro provoz cyklistů a chodců – pozemní komunikace nebo její část určená pro společný provoz chodců a cyklistů

C08a: Stezka pro cyklisty

f) Stezka pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část určená pro provoz cyklistů. Označuje se dopravní značkou C8a „Stezka pro cyklisty“

C09a: Stezka pro chodce a cyklisty (se společným provozem)

g) Stezka pro chodce a cyklisty – pozemní komunikace nebo její část určená pro provoz chodců a cyklistů. Označuje se: dopravní značkou C 9a „Stezka pro chodce a cyklisty“ („se společným provozem“), nebo C 10a „Stezka pro chodce a cyklisty“ („s odděleným provozem“)

C10a: Stezka pro chodce a cyklisty (s odděleným provozem)

Kladné stránky cyklistické dopravy:[editovat | editovat zdroj]

Ekologický dopravní prostředek

Malá prostorová a provozní náročnost

Omezení hluku a emisí škodlivých látek

Rychlost ve městě srovnatelná s automobilovou dopravou

Zlepšení fyzického zdraví


Záporné stránky cyklistické dopravy:[editovat | editovat zdroj]

Zvýšené riziko zranění cyklisty

Závislost na povětrnostních podmínkách

Malá přepravní kapacita

Cytlivost na sklonové podmínky

Náročná na co nejkratší spojení zdrojů a cílů




Cyklistická doprava má dopravní i rekreační funkci. Místní cyklistická doprava, odehrávající se na území obce je především dopravního charakteru, regionální cyklistická doprava může být jak rekreační, tak dopravní. Dálková cyklistická doprava má převážně rekreační charakter.

Řešení cyklistické dopravy vychází z územního plánu. Dříve byl často uplatňován přístup , kdy se opatření pro cyklisty zřizovala až když v dané lokalitě byla vysoká intenzita cyklistů. Dnes se volí opačný postup. Zřízením zázemí pro cyklisty se očekává nárůst zájmu o jeho využití.

Nejznámějším moderním trendem je používat piktogramy cyklisty pro upozornění řidiče automobilu. Tyto piktogramy mají spíše psychologický charakter. Řidič automoilu může na pás piktogramů vjet. Užití naleznou na úzkých silnicích kam se nevejdou pruhy pro cyklisty. Takovéto piktogramy pomáhají zejména pro přesun na krátké vzdálenosti. Většina cest totiž začíná, nebo končí "doma". A většina cest není tak dlouhá, aby bylo ekonomické využít automobil. Mezi cestujícími osobním automobilem, vlakem, či autobusem najdeme mnoho zájemců o cyklistickou přepravu. Zejména mezi malými obcemi, kde je často cyklistická doprava rychlejší, než hromadná doprava.

Vysokým podílem cyklistů v silničním provozu je proslulé zejména Nizozemí, které podporuje cyklistickou dopravu i stavebně a místy jejím preferováním před automobilovou dopravou (např. přednost na světelně řízených křižovatkách)

Rekreační cyklistická doprava[editovat | editovat zdroj]

Cyklistické trasy a stezky: [1]

Singltrek (jednosměrná stezka pro jednoho cyklistu): [2]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]