Editace stránky Enviwiki:Struktura tématu udržitelné spotřeby pro výuku

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
== Osnova tématu pro Metodické listy vznikající v projektu „Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu“ ==
== Struktura tématu / pojmu udržitelné spotřeby pro Metodické listy ==
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
!'''Kapitoly (postupné definování pojmu)'''
!'''Kapitoly (postupné definování pojmu)'''
Řádek 41: Řádek 41:
!'''Využití  ve výuce'''
!'''Využití  ve výuce'''
|Využití některých souvisejících  postupů
|Využití některých souvisejících  postupů
|[[#RANGE!A20|Segmentace dle životních stylů  – dotazník a jeho vyhodnocení žáky[1]]]<ref>Kategorie udržitelných životních stylů, které se mi zdají nejjednodušší a možná i vhodné; více [https://www.nmisolutions.com/syndicated-data/segmentation-algorithms-a-panels/lohas-segmentation info zde (pozor, otevírá se jen v některých prohlížečích)]
|[[#RANGE!A20|Segmentace dle životních stylů  – dotazník a jeho vyhodnocení žáky[1]]]
 
Jsou i jiné kategorizace, které se přímo nevztahují k udržitelnosti, [https://www.motivaction.nl/en/mentality/mentality např. zde] (každý segment popsán)
 
Nebo zde (7 kategorií životních stylů z výzkumu na Novém Zélandu, z nichž 1 je výrazně „zeleně“ orientovaná) <nowiki>https://www.otago.ac.nz/business/research/otago597073.html</nowiki> (např. hned str. 4 a popis na str. 11)
 
Pak jsou přímo kategorie míry angažovanosti, např.
# Convinced Sustainers,
# Sustainable Wannabes,
# Sustainable Non-Believers, and
# Non-Sustainers.
 
Tohle bych ale moc nerada používala takto explicitně, raději bych, aby tato „seberflexe“ proběhla jednak v kontextu celkového životního stylu (co dělají ve volném čase atd.), jednak aby si postupně přicházeli na to, že „zelený“ životní styl je většinou spojen s aktivním a „progresivním“ pohledem na svět, který přináší různé jiné výhody.
 
Výrobky škodlivé/neškodlivé pro životní prostředí – hodně záleží na tom, co vše posuzujeme (od surovin po odpady), ale pro nás taky na tom, co se s výrobkem dělá při používání. Ty „vstupy“ a „výstupy“ může člověk ovlivnit jen tím, že výrobek buď koupí nebo ne (Refuse strategie). Takže způsob užívání je to, co děti mohou spíš ovlivnit, a jde tam hledat i různé zajímavé možnosti, jak něco nevyhazovat atd.</ref>
|-
|-
!'''Jak si  vyhodnotit, že postupuju dobře'''
!'''Jak si  vyhodnotit, že postupuju dobře'''
Řádek 62: Řádek 48:
|}
|}


==Vysvětlivky==
Kategorie udržitelných životních stylů, které se mi zdají nejjednodušší a možná i vhodné; více [<nowiki>https://www.nmisolutions.com/syndicated-data/segmentation-algorithms-a-panels/lohas-segmentation</nowiki>  info zde (pozor, otevírá se jen v některých prohlížečích)]
<references />
 
Jsou i jiné kategorizace, které se přímo nevztahují k udržitelnosti, např. zde: <nowiki>https://www.motivaction.nl/en/mentality/mentality</nowiki> (každý segment popsán)
 
Nebo zde (7 kategorií životních stylů z výzkumu na Novém Zélandu, z nichž 1 je výrazně „zeleně“ orientovaná) <nowiki>https://www.otago.ac.nz/business/research/otago597073.html</nowiki> (např. hned str. 4 a popis na str. 11)
 
Pak jsou přímo kategorie míry angažovanosti, např. (1) Convinced Sustainers, (2) Sustainable Wannabes, (3) Sustainable Non-Believers, and (4) Non-Sustainers. Tohle bych ale moc nerada používala takto explicitně, raději bych, aby tato „seberflexe“ proběhla jednak v kontextu celkového životního stylu (co dělají ve volném čase atd.), jednak aby si postupně přicházeli na to, že „zelený“ životní styl je většinou spojen s aktivním a „progresivním“ pohledem na svět, který přináší různé jiné výhody.
 
Výrobky škodlivé/neškodlivé pro životní prostředí – hodně záleží na tom, co vše posuzujeme (od surovin po odpady), ale pro nás taky na tom, co se s výrobkem dělá při používání. Ty „vstupy“ a „výstupy“ může člověk ovlivnit jen tím, že výrobek buď koupí nebo ne (Refuse strategie). Takže způsob užívání je to, co děti mohou spíš ovlivnit, a jde tam hledat i různé zajímavé možnosti, jak něco nevyhazovat atd.
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)