Editace stránky Ekologické daně, daňové diferenciace, výjimky a úlevy

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Myšlenka využít daně jako nástroj politiky životního prostředí se v teoretické rovině objevila již ve 20. létech 20. století díky pracím [[wikipedia:cs:Arthur Cecil Pigou|Arthura Cecila Pigoua]] (Rothengatter 2003). Logika jeho přístupu je jasná. Vzhledem k tomu, že spotřeba určitého statku vyvolává dodatečné společenské náklady (mezní externí náklady), které spotřebitel, chovající se egoisticky, nebere v úvahu, musí být tyto náklady zahrnuty do ceny spotřebovávaného statku. Cenový signál pak zpětně ovlivňuje chování spotřebitele. Z dnešního pohledu představuje tzv. pigouoviánská daň naplnění principu „znečišťovatel platí“. Toto pojetí bylo ekonomy přijato a dálo rozvíjeno v 60. letech a především od počátku 90. let 20. století.
Myšlenka využít daně jako nástroj politiky životního prostředí se v teoretické rovině objevila již ve 20. létech 20. století díky pracím Arthura Cecila Pigoua (Rothengatter 2003). Logika jeho přístupu je jasná. Vzhledem k tomu, že spotřeba určitého statku vyvolává dodatečné společenské náklady (mezní externí náklady), které spotřebitel, chovající se egoisticky, nebere v úvahu, musí být tyto náklady zahrnuty do ceny spotřebovávaného statku. Cenový signál pak zpětně ovlivňuje chování spotřebitele. Z dnešního pohledu představuje tzv. pigouoviánská daň naplnění principu „znečišťovatel platí“. Toto pojetí bylo ekonomy přijato a dálo rozvíjeno v 60. letech a především od počátku 90. let 20. století.


Pigouviánské daně jsou daně teoreticky ideální, avšak z důvodu náročnosti jejich stanovování, sledování a kontroly je jejich zavedení v reálném světě obtížné. Proto se podstatně častěji setkáme s daněmi z prodeje, výroby či spotřeby produktů nebo služeb, které jsou spojeny s negativním ekologickým dopadem. Takové daně se nazývají nepřímé ekologické daně. Výše poplatku je závislá na vztahu toho, co je daněno, a znečištění. Komplexním nástrojem fiskální politiky je pak tzv. [[ekologická daňová reforma]] (EDR). Koncept EDR požaduje více daňově zatížit aktivity, které poškozují životní prostředí, a naopak snížit daňové zatížení aktivit, které jsou příznivé z hlediska životního prostředí, například práci. To by vedlo k tomu, že by lidská práce byla levnější a v případě, že nevzroste příliš reálná mzda (a tedy i náklady na práci), by toto opatření mělo přispět k vyšší zaměstnanosti. Levnější práce pak může být výhodou mimo jiné při zavádění technologií náročných na lidskou práci, avšak příznivých pro ochranu životního prostředí (takováto situace je např. u recyklace odpadů).
Pigouviánské daně jsou daně teoreticky ideální, avšak z důvodu náročnosti jejich stanovování, sledování a kontroly je jejich zavedení v reálném světě obtížné. Proto se podstatně častěji setkáme s daněmi z prodeje, výroby či spotřeby produktů nebo služeb, které jsou spojeny s negativním ekologickým dopadem. Takové daně se nazývají nepřímé ekologické daně. Výše poplatku je závislá na vztahu toho, co je daněno, a znečištění. Komplexním nástrojem fiskální politiky je pak tzv. ekologická daňová reforma (EDR). Koncept EDR požaduje více daňově zatížit aktivity, které poškozují životní prostředí, a naopak snížit daňové zatížení aktivit, které jsou příznivé z hlediska životního prostředí, například práci. To by vedlo k tomu, že by lidská práce byla levnější a v případě, že nevzroste příliš reálná mzda (a tedy i náklady na práci), by toto opatření mělo přispět k vyšší zaměstnanosti. Levnější práce pak může být výhodou mimo jiné při zavádění technologií náročných na lidskou práci, avšak příznivých pro ochranu životního prostředí (takováto situace je např. u recyklace odpadů).


Zavádění ekologických daní (případně celé EDR) jde v praxi (zvláště v dopravě) poměrně pomalu. Najdeme spíše jednotlivé nástroje, které částečně či zcela internalizují některé negativní externality. Nejrozšířenějšími ekonomickými nástroji v dopravě jsou spotřební daně z paliv a daně z vozidel.
Zavádění ekologických daní (případně celé EDR) jde v praxi (zvláště v dopravě) poměrně pomalu. Najdeme spíše jednotlivé nástroje, které částečně či zcela internalizují některé negativní externality. Nejrozšířenějšími ekonomickými nástroji v dopravě jsou spotřební daně z paliv a daně z vozidel.
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablony použité na této stránce: