Ekologická stopa České republiky: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(+ kategorie)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 8: Řádek 8:
   
   
V případě ČR je ekologický deficit způsoben zejména emisemi CO<sub>2</sub>.
V případě ČR je ekologický deficit způsoben zejména emisemi CO<sub>2</sub>.
 
{{licence cc|Vačkář, David}}


[[Kategorie:Ukazatele stavu prostředí]]
[[Kategorie:Ukazatele stavu prostředí]]
[[Kategorie:Udržitelná spotřeba]]

Aktuální verze z 10. 8. 2018, 09:20

Srovnání stopy a dostupné biokapacity pro součásti ekologické stopy v ČR (gha.obyv.-1), 2005. Zdroj: Centrum pro otázky životního prostředí UK

Pokud vezmeme v potaz globální průměrnou produkci při nárocích průměrného obyvatele ČR, nárokovalo by si v současnosti lidstvo biokapacitu odpovídající 2,65 planetám místo stávajících 1,3. Aktuální ekologická stopa obyvatele ČR dosahuje 5,36 globálních hektarů, zatímco dostupná biokapacita je pouze 2,47 (viz obrázek). V současnosti tedy přesahuje stopa obyvatel České republiky dostupnou biokapacitu zhruba dvakrát. To je dáno zejména strukturou průmyslu, který je značně energeticky náročný a otevřeností české ekonomiky pro dovozy z jiných zemí. Dovozem zboží a služeb se ekologická stopa zvyšuje, naopak jejich vývozem se ekologická stopa snižuje.

Průměrná globální stopa na obyvatele je 2,7 globálních hektarů a průměrná biokapacita nepatrně přesahuje 2 globální hektary. Průměrný obyvatel ČR tak potřebuje ke svému životnímu stylu dvakrát více plochy než průměrný globální obyvatel.

V hodnotách přepočtených na obyvatele předstihla ČR i vyspělé státy jako Německo, Itálie nebo Nizozemsko. Ve srovnání s dostupnou biokapacitou však Češi větší stopu než tyto státy nemají. Důvody lze tedy hledat zejména v nižší hustotě zalidnění a relativně vysoké míře soběstačnosti. Všechny zmiňované státy mají průměrnou hustotu zalidnění výrazně vyšší než Česko, což souvisí i s vyšším podílem obyvatelstva žijícího v městských aglomeracích.

V případě ČR je ekologický deficit způsoben zejména emisemi CO2.