Ekologická architektura

Z Enviwiki
Verze z 2. 10. 2008, 14:48, kterou vytvořil Šarkasvo (diskuse | příspěvky) (+okno pasdel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Podobně, jako je mnoho definic udržitelného rozvoje, nalezneme také mnoho definic ekologické či zelené architektrury. Vezmeme tedy například definici akad. arch. Aleše Brotánka a dalších, která říká, že ekodům je stavba harmonizující s okolím, vhodně využívající půdu, efektivně využívající vodu, energii, dřevo, chránící rostliny, zvířata, zemědělské, kulturní a archeologické zdroje, spotřebovávající minimum stavebního materiálu pro vlastní výstavbu a maximum recyklovaných hmot, zohledňující snadnou a ekologicky šetrnou likvidaci stavby po dovršení její životnosti.[1].

Často se setkáváme s tím, že jako hlavní a v podstatě jediným hlediskem "zelenosti" stavby je její spotřeba energie - takže směšujeme pojem nízkoenergetické stavby a ekologické stavby. Spotřeba energie je přitom jen jedna z mnoha zásad ekologické stavby. Více viz:

Srovnání cílů tzv. udržitelné výstavby v různých zemích viz Agenda 21 pro udržitelnou výstavbu, kap. 2 Koncepce TUR a udržitelné výstavby, část 2.2.3., str. 41, hlavně obr. 6 str. 44. [2]

Zdroje a poznámky

  1. Lea: Ekodomy - inspirace pro každého [cd], 1. vydání, 2001
  2. AGENDA 21 pro udržitelnou výstavbu

Odkazy

Externí odkazy

Případové studie

Šablona:PASDEL

Šablona:Pasdel