Diskuse:Záchranný program

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Připomínky Skupiny D

Heslo je dobře zvoleno a stručně a přehledně zpracováno. V textu chybí citace a doporučila bych více odkazů přímo v textu (např. na AOPK, IUCN, atd.). Přidala bych například v prvním odstavci při zmínce červených seznamů odkaz na Červené knihy .
Bylo by vhodné upravit text a mezery mezi odstavci tak, aby se vedle textu nacházel příslušný obrázek.
Informace o konkrétních záchranných programech by bylo dobré sjednotit (v bodech, kde lze informace dohledat). Např. u každého uvést, co je cílem programu, u ukončených, jaký byl výsledek. V případě rysa ostrovida mi z textu nejsou jasné důvody ukončení programu. Lidé lovili bez žádosti o výjimku nebo nechtěli lovit nebo lovili i v zóně A?
Nadpis Programy péče by měl možná být na stejné úrovni jako Evropské a celosvětové záchranné programy.


Připomínky Skupiny E

V podstatě souhlasím s připomínkami skupiny D. Možná by bylo vhodné, se alespoň stručně zmínit o faktorech, podle kterých se jednotlivé druhy do záchranných programů vybírají (deštníkový druh, agresivita...). Také bych považoval za vhodné, zařadit a vysvětlit v textu pojmy introdukce, reintrodukce a posilování populace. Chápu, že se jedná o velice obsáhlé heslo, ale možná by nebylo špatné, zmínit se o historii záchranných programů alespoň na našem území. Jinak si myslím, že je heslo dobře a přehledně členěné a že v něm zájemci najdou nejdůležitější informace.


Připomínky pedagogů

Obrázky, které jsou na stránce jsou sice hezké, pocházejí ze stránek, které mají, jednoznačně copyright a nelze je proto tak jednoduše převzít. Doporučuji podívat se http://commons.wikimedia.org a najít tam volně použitelné obrázky (hledal jsem je přes latinský název a našel jsem...). Ovšem i u obrázků z Wiki Commons je třeba uvést zdroj!!! --Jiří Dlouhý 2. 12. 2008, 09:39 (UTC)

Lze získat souhlas??

A nebylo by možné k obrázkům dostat povolení? Kommunikovala jsem při psaní hesla přímo s AOPK a myslím, že by to neměl být problém. Jak by se to pak udělalo? Na Mikimedia Commons jsem našla slušný obrázek k perlorodce (ten jsem do svého hesla i se zdrojem vložila), ale nejsou tam moc dobré třeba k matizně nebo rdestu... Dianthus arenarius subsp. bohemicus tam vůbec není...

Obrázky copyright

Pokud získáte souhlas z AOPK asi "Pro využití některých fotografií z webu... pro encyklopedii Enviwiki, spravovanou UK" tak to bude zcela v pořádku - k obrázkům uvedeme copyright AOPK a budeme je tam moct nechat. --Jiří Dlouhý 8. 12. 2008, 13:02 (UTC)

Souhlas od AOPK

Copyright AOPK je asi příliš složité získat (lidé, kteří se záchrannými programy zabývají jsou jiní než ti, kteří stránky vytvářejí), takže obrázky stáhnu z Wikimedia Commons, pokud tam budou. Hvozdík písečný (český poddruh) tam není

Připomínky skupiny B

Heslo by určitě šlo vypracovat mnohem delší, ale uvedené informace jsou dostačující. Oceňuji obrázky.