Editace stránky Dějiny ekologie

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
{{Pracuje se}}
Ve vývoji - nepřipraveno k publikování


V přípravě
Ekologie se považuje za novou vědu jenž se stala významější ve druhé polovině dvacátého století. Její kořeny ale sahají do 4 stol. př. n. l. Za jednoho z prvních ekologů, jejichž spisy se zachovaly, můžeme považovat Aristotela nebo spíše jeho studenta Theophrasta, kteří měli oba zájem v mnoha druzích živočichů a květin. A byl to Theophrastus, kdo popsal vztahy mezi živočichy a jejich prostředím již ve čtvrtém století př. n. l. Ekologie se posléze rozvíjela v 18. a 19. století. Na počátku stál Carl Linnaeus a jeho práce zabývající se ekonomií přírody. Brzy poté přišel Alexander von Humboldt se svou botanickou geografií. Alfred Russel Wallace a Karl Mobius posléze přispěli se zmínkou o biocenóze. Eugenius Warming se zabývá ekologií rozšíření rostlin, která vede k založení ekologie jako disciplíny. Práce Charlese Darwina také přispívají k ustanovení ekologie, a Darwin je často brán jako jeden z hlavních postav ve vývoji ekologického myšlení. Ekologické myšlení se dále prosazuje ve 20. století. Hlavní přínos na tom má koncept biosféry Eduarda Suesse a Vladimira Vernadskyho, ekosystém Arthura Tansleyho, Zvířecí ekologie Charlese Eltona a ekologická posloupnost Henryho Cowlese. Ekologie ovlivnila sociální a humanitní vědy. Ekologie člověka vznikla v počátcích 20. století a pohlíží na lidstvo jako na ekologický faktor. Později James Lovelock rozšířil pohled na zemi jako na makro organismus a vyslovil svou hypotézu o Gaie. Mezi dalšími důležitými představiteli jmenujme například Shelforda a ESA, Národní environmentální politický zákon (National Environmental Policy act), George Perkinsona Marshe, Theodora Roosevelta, Stephene A. Forbese a konzervaci učiněnou po prašných bouřích (Dust Bowl). Později ve dvacátém století začaly vlády jednotlivých zemí uznaly vliv člověka na biosféru a zemské ekosystémy. Dějiny ekologie jsou úzce spojeny s historií ocrany přírody, obzváště se zřizováním Nature conservancy.


[[Kategorie:Historie]]
'''18. a 19. století ekologické počátky'''
 
Arkádká a imperiální ekologie (Arcadian an Imperial Ecology) V ranných počátcích osmnáctého století, předchůdci Carla Linnaeuse, dvě soupeřící školy dominovaly vznikající ekologické disciplíně. První Gilbert White ,,farář-přírodovědec" je spojen s rozvojem a podporou pohledu Arkádské ekologie. Arkádská ekologie obhajovala ,,jednoduchý pokorný život pro člověka" a harmonické vztahy mezi lidmi a přírodou. Oproti arkádskému pohledu sotjí  paradigma ideologie Francise Bacona imperiální ekologie. Imperialisté obhajují ,,Lidskou dominanci nad přírodou díky využívání rozumu a tvrdé práce". Imperialističtí ekologové také věří, že by se člověk měl mít převahu nad přírodou a organismy, stejně jako kdysi v Edenu. Tyto pohledy se střetávají v průběhu raného osmnáctého století až do Linneovy podpory imperialismu. A díky Linneové věhlasu se imperiální ekologie stává hlavním názorovým proudem v rámci vznikající disciplíny.
 
'''Carl Linné a Systema Naturae'''
 
Carl Linné, švédský přírodovědec, je dobře známí díky své práci v Taxonomii ale jeho myšlenky položily také základy moderní ekologii. Rozvinul dvousložkový systém pro klasifikaci rostlin a zvířat. Dvojčlenná klasifikace byla využita pro klasifikaci, popis, a pojmenování rozdílných rodů a druhů. Kompilovaná edice Systema Naturae (Soustava přírody) rozvinula a zpopularizovala systém pojmenování pro rostliny a živočichy v moderní biologii. Reid naznačuje, že: ,,Linnaeus může být opravdu považován za zakladatele systematických a ekologických studií v biodiverzitě", díky jeho pojmenování a klasifikaci tisíce druhů rostlin a živočichů. Linné také ovlivnil vznik Darwinovy teorie evoluce, věřil, že může nastat změna v nebo mezi rozdílnými druhy v rámci stejného rodu. Linné byla také jedním z prvních přírodovšdců, které zařadily lidský druh do stejné kategorie jako primáty.
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce: