Život: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
== Katastrofy ==
{{wikipedia cs}}
{{wikipedia en|life}}
'''Život''' je charakteristika rozlišující objekty ve kterých probíhají signální a sebeudržovací procesy od těch, ve kterých takové procesy neprobíhají<ref name=Koshland>{{Citace periodika | titul=The Seven Pillars of Life | periodikum=Science | datum=March 22, 2002 | jméno=Daniel E. | příjmení=Koshland Jr | ročník=295 | číslo=5563 | strany=2215–2216 | doi= 10.1126/science.1068489 | url=http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/295/5563/2215 | datum přístupu=2009-05-25 | pmid=11910092}}</ref><ref name=AHDLife>The [[w:American Heritage Dictionary|American Heritage Dictionary]] of the English Language, 4th edition, published by Houghton Mifflin Company, via [http://www.answers.com/topic/life Answers.com]:
* "The property or quality that distinguishes living organisms from dead organisms and inanimate matter, manifested in functions such as metabolism, growth, reproduction, and response to stimuli or adaptation to the environment originating from within the organism."
* "The characteristic state or condition of a living organism."</ref> buď proto, že tyto procesy ustaly (smrt), nebo proto, že objekty příslušného typu takové procesy postrádají obecně a jde tedy o předměty neživé.<ref>[http://wordnetweb.princeton.edu/perl/webwn?s=inanimate Definition of ''inanimate''.] WordNet Search by Princeton University.</ref>


Devastace životního prostředí je problém, se kterým se lidé střetávali v průběhu celých svých dějin po celém světě. Různá lidská společenství (primitivní či civilizovaná) v důsledku neschopnosti rozpoznat vedlejší efekty svého působení přivodila katastrofy omezeného rozsahu (viz Činčera, J., 2001). Neschopnost žít se svým prostředím v harmonii je charakteristická i pro současnost; ekologické problémy se však rozšířily na celou Zemi a mají globální povahu .
U vyšších organismů jde o periodu mezi narozením (např. oplodněním vajíčka) a smrtí [[organismus|organismu]].


== Únosná kapacita prostředí ==
[[Život]] je zcela jedinečná forma existence hmoty, odlišující se od toho, co je neživé, ve svých základních vlastnostech. V organismech probíhají tyto podstatné procesy:  
 
Život a jeho prostředí na Zemi se vzájemně v mnoha ohledech podmiňují. Dynamická ekologie na jedné straně vychází z předpokladu, že příroda nefunguje jako rovnovážný systém; převládající současné paradigma je založeno na poznatku, že ekologické systémy jsou otevřené a nerovnovážné (non-equilibrium paradigm) a nemají žádný stabilní bod. Jsou často řízeny a regulovány vnějšími činiteli a v krátkodobé rovnováze s vnějším prostředím se nacházejí vzácně (Härtel, H., 2003). Na straně druhé jsou ale změny v prostředí možné, jen pokud nepřekročí určitou únosnou kapacitu.
 
== Život (o sobě)==
 
Život je zcela jedinečná forma existence hmoty, odlišující se od toho, co je neživé, ve svých základních vlastnostech. V organismech probíhají tyto podstatné procesy:  
*Metabolismus - autotrofní vs. heterotrofní organismy (zhruba: zelené rostliny vs. živočichové, houby).  
*Metabolismus - autotrofní vs. heterotrofní organismy (zhruba: zelené rostliny vs. živočichové, houby).  
*Dráždivost  
*Dráždivost  
Řádek 15: Řádek 13:
*Evoluce - vývoj (jedince = ontogeneze, druhu = fylogeneze). K vývoji druhu dochází postupnou změnou genetické výbavy příslušníků tohoto druhu.  
*Evoluce - vývoj (jedince = ontogeneze, druhu = fylogeneze). K vývoji druhu dochází postupnou změnou genetické výbavy příslušníků tohoto druhu.  


Definice života  však může být založena na více principech. Sedm pilířů života definoval (Koshland D.E. Jr., 2002):
Definice života  však může být založena na více principech. Sedm pilířů života definoval<ref>Koshland D.E. Jr., 2002, The seven pillars of life, cience 295:2215-22162002</ref><ref>Česky zpracováno na: http://akademon.cz/source/pil.htm</ref>
*prvý pilíř: program  
*prvý pilíř: program  
*druhý pilíř: improvizace  
*druhý pilíř: improvizace  
Řádek 23: Řádek 21:
*šestý pilíř: schopnost adaptace (přizpůsobení)  
*šestý pilíř: schopnost adaptace (přizpůsobení)  
*sedmý pilíř: ohraničenost  
*sedmý pilíř: ohraničenost  
viz ([http://akademon.cz/source/pil.htm#po Schreiber, V., 2002])


== Zdroje ==
== Reference ==
<references/>.


Činčera, J. (2001): [http://info.sks.cz/users/cn/zp/historie.html Největší ekologické katastrofy za posledních 20000 let]. Environmentální informační systémy a humanistická environmentalistika - texty k výuce. Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze.
=== Související stránky ===
*[[Biodiverzita]]


[http://www.priroda.cz/slovnik.php?detail=119 Příroda.cz]. Nezávislý informační, komunikační, vzdělávací ale i zábavné centrum věnované (především české) přírodě. ISSN 1801-2787 - International Standard Serial Number
==Externí odkazy==
*ScienceWorld (2003): [http://scienceworld.cz/biologie/biosfera-zivot-jako-uzavreny-system-aktualizovano-1382 Biosféra]: Život jako uzavřený systém
*Brdička, R. (1995): Biosféra jako smetiště genů. Vesmír 74, 32, 1995/1 [http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=4258 Pro registrované].


ScienceWorld (2003): [http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/0/CC8D7058E93C31A0C1256E970048FB93?OpenDocument&cast=1 Biosféra]: Život jako uzavřený systém
{{jdl}}
 
Brdička, R. (1995): Biosféra jako smetiště genů. Vesmír 74, 32, 1995/1 [http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=4258 Pro registrované].
 
== Odkazy ==
=== Související stránky ===
[[Biodiverzita]]
{{upravit}}


[[Kategorie:Přírodní rizika]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Biosféra]]

Aktuální verze z 12. 3. 2011, 18:55

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Život na české Wikipedii.


Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku life na anglické Wikipedii.

Život je charakteristika rozlišující objekty ve kterých probíhají signální a sebeudržovací procesy od těch, ve kterých takové procesy neprobíhají[1][2] buď proto, že tyto procesy ustaly (smrt), nebo proto, že objekty příslušného typu takové procesy postrádají obecně a jde tedy o předměty neživé.[3]

U vyšších organismů jde o periodu mezi narozením (např. oplodněním vajíčka) a smrtí organismu.

Život je zcela jedinečná forma existence hmoty, odlišující se od toho, co je neživé, ve svých základních vlastnostech. V organismech probíhají tyto podstatné procesy:

  • Metabolismus - autotrofní vs. heterotrofní organismy (zhruba: zelené rostliny vs. živočichové, houby).
  • Dráždivost
  • Reprodukce (zahrnující dědičnost)
  • Evoluce - vývoj (jedince = ontogeneze, druhu = fylogeneze). K vývoji druhu dochází postupnou změnou genetické výbavy příslušníků tohoto druhu.

Definice života však může být založena na více principech. Sedm pilířů života definoval[4][5]

  • prvý pilíř: program
  • druhý pilíř: improvizace
  • třetí pilíř: kompartmentalizace (rozdělení do oddílů)
  • čtvrtý pilíř: pohyb energie (metabolismus)
  • pátý pilíř: regenerace (včetně rozmnožování)
  • šestý pilíř: schopnost adaptace (přizpůsobení)
  • sedmý pilíř: ohraničenost

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOSHLAND JR, Daniel E.. The Seven Pillars of Life. Science. March 22, 2002, roč. 295, čís. 5563, s. 2215–2216. Dostupné online [cit. 2009-05-25]. DOI:10.1126/science.1068489. PMID 11910092.  
  2. The American Heritage Dictionary of the English Language, 4th edition, published by Houghton Mifflin Company, via Answers.com:
    • "The property or quality that distinguishes living organisms from dead organisms and inanimate matter, manifested in functions such as metabolism, growth, reproduction, and response to stimuli or adaptation to the environment originating from within the organism."
    • "The characteristic state or condition of a living organism."
  3. Definition of inanimate. WordNet Search by Princeton University.
  4. Koshland D.E. Jr., 2002, The seven pillars of life, cience 295:2215-22162002
  5. Česky zpracováno na: http://akademon.cz/source/pil.htm

.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • ScienceWorld (2003): Biosféra: Život jako uzavřený systém
  • Brdička, R. (1995): Biosféra jako smetiště genů. Vesmír 74, 32, 1995/1 Pro registrované.