Editace stránky Zelený bod

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:The Green Dot.svg|thumb|150x150bod|Zelený bod - ochranná známka]]
__NOTOC__


Značka '''Zelený bod''' je [[w:cs:ochranná známka|ochranná známka]] umisťovaná na obaly výrobků 31 evropských zemí zapojených do systému zpětného odběru a využití obalového odpadu v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES ze dne 20. prosince 1994 o obalech a obalových odpadech.<ref>[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31994L0062:CS:HTML Směrnice 94/62/ES, o obalech a obalových odpadech]
[[Soubor:Bod.jpg]]
</ref> Symbol znamená, že za obal takto označený byl uhrazen finanční příspěvek organizaci zajišťující sběr, třídění a opakované použití, recyklaci či další formy využití obalových odpadů, tedy v ceně výrobku jsou již zahrnuty náklady spojené s obalovým odpadem.


Pro užívání [[w:cs:ochranná známka|ochranné známky]] platí určitá pravidla, například nesmí být používána v jiném smyslu či doprovázena textem, který by ji dával do souvislosti s vlastností obalu, především ve vztahu k ochraně životního prostředí. Užití značky v jiném státě je možné pouze se souhlasem tamní autorizované organizace pro zajištění využití obalového odpadu.  
Značka ZELENÝ BOD je ochranná známka umisťovaná na obaly výroků 31 evropských zemí zapojených do systému zpětného odběru a využití obalového odpadu v souladu se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 94/62/ES ze dne 20. prosince 1994
o obalech a obalových odpadech.


Majitelem ochranné známky ''Zelený bod'' je společnost Der Grüne Punkt – Duales System Deutschland GmbH, která splnomocnila organizaci PRO EUROPE udělovat oprávnění k užívání ochranné známky třetím osobám.<ref>[http://de.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%BCner_Punkt Grüner Punkt na německé Wikipedii]
Za obal takto označený byl uhrazen finanční příspěvek organizaci zajišťující sběr, třídění a opakované použití, recyklaci či další formy využití obalových odpadů, tedy v ceně výrobku jsou již zahrnuty náklady spojené s obalovým odpadem.  
</ref>


Piktogram ''Zeleného bodu'' není v některých případech zelený, nýbrž je jeho barva přizpůsobena barvě obalu za účelem ušetření nákladů spojených s barevným tiskem.  
Pro užívání ochranné známky platí určitá pravidla, například nesmí být používána v jiném smyslu či doprovázena textem, který by ji dával do souvislosti s vlastností obalu, především ve vztahu k ochraně životního prostředí.  
==Zelený bod v České republice==


Označování obalů ochrannou známkou ''Zelený bod'' je v ČR dobrovolné. Použití ochranné známky ''Zelený bod'' na výrobcích distribuovaných v ČR je možné pouze se souhlasem autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. Obdržení licence na ochrannou známku získala společnost 7. září 2000 od organizace PRO EUROPE a stala se tak jediným nositelem práv ochranné známky na území České republiky. <ref>[http://www.ekokom.cz/cz/ostatni/o-spolecnosti/system-zeleneho-bodu ZELENÝ BOD na stránkách EKO-KOM, a. s.]
Majitelem ochranné známky ZELENÝ BOD je společnost Der Grüne Punkt – Duales System Deutschland GmbH, která splnomocnila organizaci PRO EUROPE udělovat oprávnění k užívání ochranné známky třetím osobám.
</ref>


Společnost EKO-KOM, a.s. zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití obalů z odpadů vyplývající ze zákona č. 477/2001 Sb., o obalech. <ref>[http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?kam=zakon&c=477/2001 Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech]</ref> Tato společnost fyzicky nenakládá s obalovým odpadem, ale podílí se zejména na financování sběru, svozu, třídění a využití obalového odpadu. Funguje tedy jako prostředník mezi producenty a distributory obalového materiálu na straně jedné a obcemi a osobami oprávněnými nakládat s odpadem na straně druhé, tzv. systém EKO-KOM.
Piktogram ZELENÉHO BODU není v některých případech zelený, nýbrž je jeho barva přizpůsobena barvě obalu za účelem ušetření nákladů spojených s barevným tiskem.  


Systém vychází z obdobných modelů, které jsou provozovány v evropských zemích, kde tyto systémy tvoří integrovanou součást nakládání s komunálním odpadem.  Součástí systému EKO-KOM je provozování informační, poradenské, výzkumné a vzdělávací činnosti. <ref>[http://www.ekokom.cz/cz/ostatni/o-spolecnosti/nase-projekty/propagace-trideni EKO-KOM, a. s.]
</ref>


=== Poznámka ===
== ZELENÝ BOD v České republice ==
Plnění povinností vyplývajících ze zákona  477/2001 Sb., o obalech je možno třemi způsoby:


1) individuální plnění
Použití ochranné známky ZELENÝ BOD na výrobcích distribuovaných v ČR je možné pouze se souhlasem autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s. Obdržení licence na ochrannou známku získala společnost 7. září 2000 od organizace PRO EUROPE a stala se tak jediným nositelem práv ochranné známky na území České republiky.


2) přenesení odpovědnosti plnění na svého odběratele


3) sdruženého plnění přes autorizovanou obalovou společnost (EKO-KOM, a.s.)
== ZELENÝ BOD v Evropě ==


Výjimka -  osoba či firma, která vyprodukuje menší množství obalového odpadu než 300 kg/rok a zároveň její roční obrat nepřesáhne 4,5 mil. Kč, není ze zákona povinna zajišťovat zpětný odběr a využití obalových odpadů. Poplatek za opakovaně použitelné obaly je nulový.
PRO EUROPE = Packaging recovery organization Europe je zastřešující mezinárodní organizací členských národních systémů zajišťujících zpětný odběr a využití odpadů z obalů v Evropě. Všechny tyto systémy používají značku ZELENÝ BOD jako symbol financování využití odpadů z obalů.  
==Zelený bod v Evropě==


PRO EUROPE = Packaging recovery organization Europe je mateřská organizace členských národních systémů, která zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů v rámci Evropy. Všechny tyto systémy používají značku ZELENÝ BOD jako symbol financování využití odpadů z obalů.
• Slouží jako fórum zúčastněných partnerských národních organizací, protože intenzivní výměna zkušeností a nápadů je nevyhnutelná pro dosažení optimální aplikace Směrnice ES 94/62 o obalech a obalových odpadech.  


Slouží jako mezinárodní fórum pro výměnu zkušeností a nápadů zúčastněných partnerských národních organizací.
•      Poskytuje práva k používání ochranné známky "Zelený bod" podle určitých pravidel aplikovaných na jednotlivé systémy, které  jsou zřizovány v evropských účastnických státech a mající za cíl dosažení optimální implementace Směrnice ES 94/62.  


Poskytuje práva k používání ochranné známky ZELENÝ BOD a udělení její autorizace je možné dle striktních pravidel pouze jedné organizaci v daném státě.  
• Vyvíjí a kontroluje kriteria použití ochranné známky "Zelený bod" pro výrobce a distributory obalů a/nebo baleného zboží v souladu s evropským kartelovým úřadem.  


Vyvíjí a kontroluje kriteria použití ochranné známky ZELENÝ BOD pro výrobce a distributory obalů a/nebo baleného zboží.<ref>[http://www.pro-e.org EUROPE s.p.r.l. (PACKAGING RECOVERY ORGANISATION EUROPE)]
Režim autorizačních podmínek ochranné známky ZELENÝ BOD neumožňuje udělení autorizace více než jedné organizaci v daném státě. Sjednocení značky v rámci EU zjednodušuje design obalů, který může být jednotný pro všechny členské státy.  
</ref>


==Zelený bod a spotřebitel==
Značka smí být užívána v jiném státě pouze se souhlasem tamní autorizované organizace pro zajištění využití obalového odpadu.
Jak je uvedeno výše, přítomnost zeleného bodu na obalovém materiálu přináší informaci o tom, že za obal byl uhrazen finanční příspěvek organizaci zajišťující sběr, [[třídění odpadu]], opakované použití či recyklaci. Aby tato skutečnost nabyla významu, je nutné, aby spotřebitel zařadil obal do systému tříděného, recyklovatelného odpadu<ref>[http://www.ekokom.cz/scripts/detail.php?id=146 Zelený bod a informace pro spotřebitele na stránkách společnosti EKO-KOM, a.s.]</ref>. Obal, nesoucí takové označení, by tedy spotřebitel měl odložit do barevných kontejnerů pro tříděný odpad. Zelený bod bývá obvykle doprovázen dalším piktogramem, a to trojúhelníkem složeným ze tří šipek a písmeno-číselným kódem, který určí, do jaké kategorie tříděného odpadu obal spadá a do jakého kontejneru je třeba ho uložit. V ČR zatím existují čtyři druhy tříděného odpadu - sklo, papír, plasty a obaly tetra-pak.  


==Zdroje==
<references />


==Odkazy==
== Témata ==
Zde by měly být odkazy na další stránky v Enviwiki, které jsou "nedílnou" součástí hlavního tématu.
Vyjímečně mohou odkazovat na externí stránky (lépe uvádět v odkazech)
Vytvořte [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz.C5.AF seznam témat pomocí hvězdiček]
   
   
===Související stránky===
== Zdroje ==
*[http://www.ekokom.cz/scripts/detail.php?id=96 ZELENÝ BOD na stránkách EKO-KOM, a. s.]
*[http://de.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%BCner_Punkt Grüner Punkt na německé Wikipedii]
*[http://www.pro-e.org/ PRO EUROPE s.p.r.l. (PACKAGING RECOVERY ORGANISATION EUROPE) ]
*[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31994L0062:CS:HTML Směrnice 94/62/ES, o obalech a obalových odpadech]


== Odkazy ==
=== Související stránky ===
*[[Odpadové hospodářství]]
*[[Odpadové hospodářství]]
*[[Komunální odpad]]
*[[Komunální odpad]]
*[[Recyklace odpadu]]
*[[Třídění odpadu]]


===Externí odkazy===
=== Externí odkazy ===
 
*[http://www.ekokom.cz/ EKO-KOM, a. s.]
*[http://www.ekokom.cz/ EKO-KOM, a. s.]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Odpad Odpad na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Odpad Odpad na české Wikipedii]
Řádek 61: Řádek 60:
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD_odpadu Třídění odpadu na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD_odpadu Třídění odpadu na české Wikipedii]


[[Kategorie:Kontrolní nástroje]]
[[Kategorie:Skupina A]]
[[Kategorie:Odpadové hospodářství]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)