Editace stránky Lesní pedagogika

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__  
__NOTOC__
__TOC__
Lesní pedagogika je metoda vzdělávání a vyučování praktikovaná zpravidla v prostředí lesa.
Hledá principy fungování lesa ve vzájemných souvislostech a snaží se prostřednictvím
aktivního prožitku předávat pojem trvalé udržitelnosti na příkladech z lesnictví.Vznikla z potřeby přiblížit modernímu člověku les, představit základní principy jeho fungování a nabídnout veliké spektrum možností jeho využití. Lesní pedagogika je nejčastěji používaná ve školních vzdělávacích institucích, ale její cílovou skupinou jsou všechny věkové kategorie. Motto lesních pedagogů: „ O lese se učit v lese.“


Lesní pedagogika je metoda vzdělávání a vyučování praktikovaná zpravidla v prostředí lesa. Hledá principy fungování lesa ve vzájemných souvislostech a snaží se prostřednictvím aktivního prožitku předávat pojem trvalé udržitelnosti na příkladech z lesnictví. Vznikla z potřeby přiblížit modernímu člověku les, představit základní principy jeho fungování a nabídnout velké spektrum možností jeho využití. Lesní pedagogika je nejčastěji používaná ve školních vzdělávacích institucích, ale její cílovou skupinou jsou všechny věkové kategorie. Motto lesních pedagogů zní: „ O lese se učit v lese.
== historie ==
----
Lesní pedagogika vznikla původně v 60. letech 20.stol. v USA. Za jejího zakladatele je považován J.Cornell z Kalifornie. V Evropě se uchytila ve Švýcarsku a dále se od poloviny 80.let dostala do Německa a Rakouska. Začaly vznikat lesní mateřské školky (Waldkindergarten). Ty jsou charakteristické tím, že veškerý program se odehrává v lese a nemají zpravidla žádnou budovu. Dále vznikaly lesní školy, programy pro volný čas a zapojovali se i ochránci přírody.  


== Historie  ==
== cíle lesní pedagogiky ==
----
1) Skrze přiblížení se člověku k přírodě a představení lesa jako životního prostoru, se snaží prohloubit aktivní zájem člověka o přírodu.


Lesní pedagogika vznikla původně v 60. letech 20. století v USA. Za jejího zakladatele je považován J. Ornell z Kalifornie. V Evropě se uchytila ve Švýcarsku a dále se od poloviny 80. let dostala do Německa a Rakouska. Začaly vznikat [[w:cs:lesní mateřská škola|lesní mateřské školky]] (Waldkindergarten). Ty jsou charakteristické tím, že veškerý program se odehrává v lese a nemají zpravidla žádnou budovu. Dále vznikaly lesní školy, programy pro volný čas a zapojovali se i ochránci přírody.  
2) Ukázat lidem jak moc zasahují do činností přírody a snažit se o to, aby lidská činnost byla prováděna svědomitě.


== Cíle lesní pedagogiky ==
3) Snažit se poznat, co všecko nám příroda  poskytuje. Usiluje o pochopení lesnické práce a přiblížení správného hospodaření v lese.  


1) Skrze přiblížení se člověka k přírodě a představení lesa jako životního prostoru, se snaží prohloubit aktivní zájem člověka o přírodu.  
== lesní pedagogika v ČR ==
----
V současné době se i řada českých institucí zabývá lesní pedagogikou a poskytuje semináře a kurzy. Jsou to například Střední lesnická škola v Hranicích, Lesy hl. m Prahy, Lesy České republiky a další.


2) Ukázat lidem, jak moc zasahují do činností přírody, a snažit se o to, aby lidská činnost byla prováděna svědomitě.  
== Odkazy ==
Střední lesnická škola v Hranicích, která pořádá kurzy lesní pedagogiky.
http://www.slshranice.cz/


3) Snažit se poznat, co všechno nám příroda poskytuje. Usiluje o pochopení lesnické práce a přiblížení správného hospodaření v lese.  
Ekovýchoa Libereckého kraje nabízí aktuální informace z oblasti ekologické výchovy.
http://www.ekovychovalk.cz/cs/lesni-pedagogika/


== Lesní pedagogika v ČR  ==
Lesnicko-dřevařský vzdělávací portál.
http://www.mezistromy.cz/


V současné době se i řada českých institucí zabývá lesní pedagogikou a poskytuje semináře a kurzy. Jsou to například Střední lesnická škola v Hranicích, Lesy hl. m. Prahy, Lesy České republiky a další.  
Vojenské lesy a statky.
http://www.vls.cz/default.asp?ids=1506&idc=1252&idm=1487&lang=cz


== Hodina lesní pedagogiky  ==


V jejím rámci se provozují výchovné aktivity v lese. Les nabízí veliké množství využití pro aktivní poznávání a širokou paletu her: jejich cílem je naučit se základní principy fungování lesa, vidět les jako živý organismus, ze kterého není možné jen brát. Poznáváním lesa a uvědoměním si jeho křehké rovnováhy, kterou je možné snadno narušit, se vyvíjí pozitivní vztah k lesu a vlastnímu odpovědnému jednání.


== Zdroje  ==
=== Externí odkazy ===
Důležité externí on-line zdroje, které se stránkou volně souvisejí.
Citujte správně: [[Help:Citace a bibliografické údaje#Bibliografické záznamy elektronických dokumentů|bibliografické záznamy elektronických dokumentů]].


*Střední lesnická škola v Hranicích [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupný z WWW: http://www.slshranice.cz/  
http://www.slshranice.cz/lesnipedagogika/galerie/index.htm
*Ekovýchova Libereckého kraje [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupný z WWW: http://www.ekovychovalk.cz/cs/lesni-pedagogika/
*Lesnicko-dřevařský vzdělávací portál [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupný z WWW: http://www.mezistromy.cz/cz/index.php?page=vzdelani/lesni-pedagogika
*Vojenské lesy a statky [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupné z WWW: http://www.vls.cz/default.asp?ids=1506&idc=1252&idm=1487&lang=cz
*Lesy hl. m. Prahy [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupné z WWW: http://www.lesypraha.cz/?cat=708
*Lesák, Oto. Rakouský model vlivu lesníků na veřejnost. http://lesprace.silvarium.cz/ [online]. [cit. 2008 - 1 - 24]. Dostupný z http://lesprace.silvarium.cz/content/view/1144/91/


=== Literatura  ===
http://lesprace.silvarium.cz/content/view/1144/91/


*Vančura, K. Jak na handicapy lesního pedagoga. Kouty nad Desnou, ÚZEL. 2008.
http://www.lesypraha.cz/?cat=708
*Prylová, L. Historie lesní pedagogiky z mezinárodního hlediska. Učebnice-příručka pro účastníky kurzu lesní pedagogiky v rámci projektu PAWS. Project 2004-2007.


[[Category:Vzdělávání]]
=== Literatura ===
Vančura, K. Jak na handicapy lesního pedagoga. Kouty nad Desnou, ÚZEL
 
Prylová, L. Historie lesní pedagogiky z mezinárodního hlediska. Učebnice-příručka pro účastníky kurzu lesní pedagogiky v rámci projektu PAWS.
[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Studenti PedF]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)